RECENZIA: Swarovski EL 8,5×42

Swarovski EL 8,5×42 recenzia

Úvod: Nový binokulár Swarowski model EL

Dlhú dobu sa zdalo, že model Swarovski EL sa nezlepšuje. Ale opak je pravdou. Firma Swarovski urobila množstvo zmien na tomto modely, a tak je stále vlajkovou loďou firmy.

Aj keď je pravdou, že väčšina týchto zmien sú malé a na prvý pohľad neviditeľné oproti predchádzajúcej verzii. Ale podľa mojich skúseností takmer všetky zmeny, ktoré sa urobili, boli dobre premyslené a urobili sa na základe skúseností a pripomienok zákazníkov a/alebo sa odzrkadlili v lepšej  technológii zariadenia, čo postupne aj po malých kozmetických úpravách už aj tak vynikajúceho ďalekohľadu, boli po čase veľkým posunom.

Najnovší model ďalekohľadu Swarovski EL bol predstavený v polovici minulého roka a vo väčšine prípadov to boli zmeny, ktoré sa týkali vonkajšieho dizajnu. Ich cieľom bolo zlepšenie ergonómie, estetiky a funkčnosti ďalekohľadu.

Pred napísaním tejto recenzie na ďalekohľad Swarovski EL 8.5×42 som ho testoval a používal počas niekoľkých mesiacov.

Recenzia na binokulár Swarowski EL 8.5×42

Na prvý pohľad:

  • Cena približne 2400€
  • Otvorený kĺbový záves
    • Rozmery 16cm x 13.1cm
  • Telo z horčíka
    • Váha 835g
  • Odolný voči vode a hmle
  • FMC antireflexné vrstvy nanesené na všetkých hranoloch
  • Fázová korekcia a dielektrická vrstva na optických sklách
  • Šírka zorného poľa na 1000m je 133m
  • Minimálna ohnisková (ostriaca) vzdialenosť : 1,49m
  • Dĺžka očníc: 20mm
  • Rozsah medzi očnej vzdialenosti IPD: 5.6cm – 7.4cm

 

Zovňajšok

swarovski-binoculars-el-8-5x42-swarovision

Tvar

 

Dizajn ďalekohľadu Swarovski EL 8.5×42 naozaj netreba predstavovať. Tvorí ju viditeľný kĺb na tubuse, ktorý Swarovski používa pri všetkých modeloch EL. Vykrojená časť medzi premostením ponúka vhodné a bezpečné miesto, kde sa ďalekohľad môže držať. Teoreticky tiež znižuje váhu prístroja, ale častejšie sa týmto dvojitým premostením sleduje znížiť spotrebu použitého materiálu.

 

Telo

 

Tak ako väčšina najlepších ďalekohľadov od iných výrobcov, tak aj tubusy od Swarovského sú vyrobené zo zliatiny horčíka. Hoci sa jedná o drahší materiál, ako iné bežne používané tubusy z  polykarbonátu alebo hliníka, tubus je oveľa  pevnejší, ako aj viac odolnejší voči korózii a je jedným z najľahších konštrukčných kovov, ktoré v momentálne poznáme.

 

Odolnosť voči vode a hmle

 

Dutiny tubusov sú úplne uzavreté, tak ako aj u iných kvalitných ďalekohľadoch. Kým iný neudávajú žiadnu hodnotu, Swarovski tu udáva hodnotu  4m.

Tiež udáva, že tubusy sú naplnené plynom, ale ho nešpecifikuje. Môže to byť dusík, ktorý je používanejší, ale tiež to môže byť aj argón.  Taktiež sú tým chránené povrchy vnútornej optiky proti zahmlievaniu, zabraňuje korózii a hubovitému pokrytiu optiky.

 

Povrchová úprava

 

Podľa mňa sa povrch ďalekohľadu nemenil a zostal presne taký istý ako mali staršie modely rady EL.

Z väčšej časti je to dobre, lebo povrch vyzerá odolný a tvrdý. Ale nie je tomu tak. Hrúbka  a tvrdosť pogumovania pravdepodobne poskytuje menšiu ochranu pred silnými nárazmi.

Priľnavosť materiálu je dobrá a navyše, pogumovaný povrch  je jemne štruktúrovaný.

Šošovky objektívu sú do tubusov vsadené dostatočne hlboko (cca 15mm), a tým sú viac chránené ako pri iných ďalekohľadoch. Kraj tubusov ich tak chráni pred prachom, dažďom alebo parou, a tak ich udržuje čisté po dlhšiu dobu a nemusia čistiť tak často.

Takéto osadenie šošoviek používajú aj profesionálny fotografi, aby ich tak chránili pred priamym slnečným žiarením.

Nemá adaptér na statív

Je dôležité si uvedomiť, že logo SWAROVSKI vpredu na závese sa nedá pri tomto modely vyskrutkovať.

Pre niektorých to bude zásadná informácia a dôležitý rozdiel medzi inými ďalekohľadmi, pretože tento binokulár nie je možné klasickým spôsobom pripevniť na statív.

Samozrejme, že sa ďalekohľad dá používať aj na statíve, ale len pomocou univerzálneho adaptéra na statív.

Očnice

Očnice ostávajú nezmenené, sú vysúvacie a ich vyústenie je výborné.

Sú celokovové s malými pogumovanými plochami, ktoré prichádzajú do kontaktu s tvárou. Kovové očnice sú tak silnejšie oproti tým plastovým.

Ďalšou výhodou je, že sa dajú ľahko odskrutkovať a vymeniť v prípade ich poškodenia.

Tieto kovové očnice sa vysúvajú jemne, majú okrem krajných polôh aj dve medzi polohy pre vyššiu flexibilitu a majú aj fixáciu, proti nežiaducemu pootočeniu.

Dĺžka očníc

Ďalekohľad Swarovski EL 8,5×42 ponúka až 20mm dlhé očnice, čo je ideálne pre tých, ktorý nosia okuliare. Kombinácia dĺžky očníc a výborného vysúvacieho mechanizmu tvorí jeden z najlepších parametrov  ďalekohľadu.

IPD – medzi očná (interpupilárna) vzdialenosť

Vzdialenosť medzi očnicami je nastaviteľná pomocou otvoreného stredového závesu.

Ďalekohľady Swarovski 8,5×42 EL majú minimálne nastavenie 5,6cm a maximálne 7,4cm, čo je štandardný rozsah pre väčšinu užívateľov.

Zaostrovacie koliesko a zaostrovanie

Je tam veľa vecí, ktoré sa mi páčia, ale aj zopár, ktoré sú otravné.

Začnem pozitívne: Koliesko je dobre umiestnené, ľahko dosiahnuteľné, s priemerom 30mm a dlhé 25mm, čo je dostatočná veľkosť. Je pogumované s ryhovaním, s hladkou mechanikou, s ktorou sú aj tie najjemnejšie úpravy obrazu rýchle a presné, dokonca aj keď to robíte v hrubých rukaviciach.

Negatíva: Pri ďalekohľade, ktorý sa považuje za najlepší, sa musia povedať aj jeho nedostatky, ktoré by som pri iných lacnejších binokulároch ani nespomenul.

Pre mňa by bolo o trochu viac nóbl, keby zaostrovacie koliesko bolo kovové, alebo aspoň vpredu na závesnom kĺbe bola použitá krytka z iného materiálu ako plastu, a tiež by sa mi viac páčilo logo SWAROVSKI ako sa len pozerať na označenie ďalekohľadu. Použitím plastu je možno ďalekohľad trochu ľahší, ale vyzerá lacno.

Napríklad zaostrovacie koliesko pri ďalekohľade Minox HG 8×43, ktoré je kovové a funguje výborne, hladko a neprejavuje sa u neho žiadna vôľa alebo zadrhnutie.

Ďalší bod, ktorý chcem spomenúť je, že rovnako ako iný výrobcovia tak aj Swarovski sa rozhodli pre mechanizmus s veľmi nízkym prevodom. Pretočenie kolieskom trvá až 2 ½ otáčky. Výhodou je jednoduchšie jemnejšie zaostrovanie, no na druhej strane mince, zaostrovanie trvá dlho. Otázkou je, či je to dobre alebo zle, ale každý uprednostňuje niečo iné.

Nastavenie dioptrií

Väčšina ďalekohľadov má korekciu dioptrií na pravom okuláry. Ďalekohľad Swarovski 8,5×42 EL má nastavovacie koliesko umiestnené v strede binokulára, pod zaostrovacím kolieskom.

Ak chcete upraviť dioptrie, jednoducho musíte povytiahnuť  zaostrovacie koliesko tak, aby sa ukázala výrazná stupnica. Samotné nastavovanie dioptrií má príjemný mechanizmus. Po nastavení zatlačíte zaostrovacie koliesko na svoje miesto.

Tým vlastne zabezpečíte fixáciu dioptrií v nastavenej polohe, čo predstavuje jednu z výhod tohto systému. Nielenže je nastavenie dioptrií chránené pred nežiaducim pootočením, ale na koliesku pre nastavenie dioptrií je znázornená aj stupnica na dioptrie, čo pri iných ďalekohľadoch nie je bežné.

Pomocou tejto stupnice je oveľa jednoduchšie opätovne nastaviť dioptrie. Je pre mňa nepochopiteľné prečo mierka na dioptrie nie je bežná aj pri iných ďalekohľadoch.

Hodnotenie konštrukcie ďalekohľadu:  9/10

Hmotnosť

Aj keď sa ďalekohľad SWAROVSKI 8,5×42 EL nezdá taký ťažký 835g, patrí medzi najťažšie binokuláre, s akými som sa kedy stretol.

Aby som bol spravodlivý voči výrobcovi, tak okrem tela ďalekohľadu vyrobeného z horčíka, tak aj očnice sú vyrobené z kovu, čo tiež zvyšuje jeho hmotnosť. Ale aj tak je ďalekohľad príliš ťažký oproti iným, tak isto kvalitným ďalekohľadom.


q5ry4di1bfuxw8nwkkqrfdgw9ap8qqsh-24_8

Rozmery

SWAROVSKI uvádza dĺžku ďalekohľadu 16cm a ako som zistil, je to dĺžka bez krytiek so zatočenými očnicami. S vysunutými očnicami je jeho dĺžka 17cm. S krytkami na objektíve a očnici je jeho maximálna dĺžka 18,3cm.

Podobne je uvádzaná aj šírka 13,1cm a výška 6,1cm, ktorá je nameraná pri maximálnom interpupilárnom nastavení. Po jej zminimalizovaní sa zníži na 11,2cm a výška sa zvýši na 6,5cm

Tieto rozmery sú pomerne štandardné pre ďalekohľady so 42mm objektívom.

Rozmery: 8/10

Optika

V novom modely EL je použitý osvedčený HD „SWAROVISION“ optický systém. V podstate ide o kombináciu naozaj najlepších komponentov, technológií a povlakov, ktorú sa pokúsim opísať nižšie:

 

Okulár

Priemer okuláru je impozantných 23mm.

Šošovky s plošnou korekciou obrazu

Šošovky s plošnou korekciou obrazu sú hlavným prvkom ďalekohľadu SWAROVSKI EL 8,5×42. Používajú sa len v špičkovej optike a zlepšujú obraz po celej šírke zorného poľa:

Pri niektorých ďalekohľadoch sa stáva, že keď sa sústredíte na predmet v strede poľa, aby bol zaostrený , tak  niektoré oblasti po okrajoch môžu byť mierne rozostrené. Rovnako to platí aj naopak. Keď sa sústredíte na zaostrenie okraja, tak sa obraz mierne rozostrie v strede.

To ako upravuje obraz šošovka s plošnou korekciou je, že posúva body po celej ploche obrazu tak, aby ležali v jednej rovine. Takže okraj aj stred obrazu prichádzajú do ohniska súčasne tak, aby obraz vyzeral ostrý v celej šírke zorného poľa, s čím najmenším rozostrením. Použitie týchto šošoviek je veľmi pôsobivé, lebo len malé percento binokulárov ho používa.

Objektívy

Fluoridové HD sklá

Každý objektív s priemerom 42mm má jedno fluoridové sklo s extrémne nízkym rozptylom svetla, ktorý tým že znižuje rozptyl svetla, obmedzuje chromatickú aberáciu na minimum, a tak eliminuje farebné lemovanie okolo hrán pozorovaného objektu a poskytuje ostrejší obraz.

Myslím si, že stojí za zmienku pripomenúť, že pravdepodobne najlepším spôsobom ako najefektívnejšie znižovať chromatickú aberáciu je použitie ED skiel, ktoré obsahujú fluorid, v objektíve s extra nízkym rozptylom svetla. Dnes je už veľa mnoho lacnejších ďalekohľadov, ktoré bežne majú ED sklá, ale zvyčajne nie sú tak efektívne ako tie sklá, ktoré používajú napr. SWAROVSKI alebo Zeiss.

Povlaky na šošovkách

Ďalekohľady SWAROVSKI EL majú na všetkých šošovkách nanesenú patentovanú vrstvu „Swarotop a Swarodur“. Je to v podstate ich vlastná kombinácia nanesenia viac vrstvových náterov, ktoré sú širokopásmové a antireflexné a navrhnuté tak, aby sa minimalizovali neželané odrazy z plôch sklených hranolov.

Takže čo to pre nás znamená a prečo je to dôležité? Lebo ako svetlo dopadá na povrch šošovky, nejaké množstvo sa odrazí preč a neprejde sklom dovnútra ďalekohľadu. To spôsobí, že množstvo svetla, ktoré prejde optickou sústavou nie je dostatočné a má za následok zníženú kvalitu a jas obrazu.

Takže každý slušný binokulár má nanesený na povrch šošoviek nejaký druh antireflexnej vrstvy, ktorá znižuje množstvo odrazeného svetla. Avšak nie všetci to robia rovnako. Niektorý nanášajú len jednu antireflexnú vrstvu na všetky alebo dokonca len na niektoré sklá, len aby ušetrili náklady.

Správne predpokladáte, že  Swarowski aplikuje celý rad vrstiev. Aspoň jeden z týchto špeciálnych povlakov na každý sklenený prvok a každú vstupnú šošovku na rozhraní vzduchu. Tvrdia, že pomocou nich môžu znížiť odraz svetla z 4 až 6% na impozantných 0,2% a ide viditeľne o lepší prenos farieb.

Na vonkajších plochách šošoviek je tiež aplikovaná vrstva SwaroClean.  Je to povlak, ktorý je navrhnutý tak, aby čistenie šošoviek bolo jednoduchšie. Spočiatku sa to nezdá byť veľkým problémom, ale pamätajte si, že táto vrstva je nepriľnavá a z povrchu šošoviek odvádza veci ako olej, vodu, nečistoty. To znamená, že pri čistení šošoviek nemusíte vyvinúť taký veľký tlak, aby ste ich očistili, a tým je menšia pravdepodobnosť, že ich poškriabete.

Hranoly

Ďalekohľad SWAROVSKI 8,5×42 EL používa na prevrátenie obrazu strešné ROOF hranoly. Tento ROOF systém je výhodnejší ako bežnejšie používané optiky PORRO, vrátane kompaktnejšieho a tenšieho tela ďalekohľadu. Ale na druhej strane, strešné hranoly majú aj rad problémov, ktoré ak sa neriešia, môžu ovplyvniť ich optické vlastnosti:

P – vrstva

Keď sa svetlo odrazí od povrchu hranola, tak sa lúč  rozdvojí a oneskorí sa. Poznáme to ako fázový posun a výsledkom býva obraz z nižším rozlíšením a s menším kontrastom.

Na korekciu týchto lúčov nanášajú najlepší výrobcovia na povrch hranolov fázovú vrstvu a SWAROVSKI ju má pomenovanú ako P-vrstva. Používa ju aj pri modeloch EL.

Vysoko reflexná vrstva

Ďalšou nevýhodou strešného hranola je, že jedna plocha hranola neodráža všetko svetlo, ktoré na ňu dopadne. A ak tento nedostatok nie je korigovaný, tak optická sústava prenesie menej svetla k oku.

Aby sa zvýšila táto schopnosť, tak sa na hranoly nanášajú vysoko reflexné vrstvy. Najlacnejší spôsob ako zvýšiť odraz svetla je naniesť zrkadlovú hliníkovú vrstvu, ktorá má schopnosť odraziť cca 87% – 93% svetla. Povlaky zo striebra sú drahšie,  a odraz je asi do 95% – 98%, ale obraz má mierne žltý nádych.

Potom na samom vrchole je dielektrická vrstva, ktorá je schopná odraziť viac ako 99% svetla v rámci celého svetelného spektra, a tak obraz je nielen svetlejší, ale aj farebnejší.

SWAROVSKI neuvádza druh povlaku, ale domnievam sa, že vrstva, ktorá sa volá SwaroBright, je práve dielektrická vrstva, ktorú sa používa aj pri modeloch EL.

Myslím si, že vlastne SWAROVSKI vynašiel prepracovaný a naozaj nákladný proces pridávania veľkého počtu (viac ako tridsať) dielektrických vrstiev, ktoré sú nesmierne tenké a tvoria na hranole zrkadlo, ktoré dramaticky zvyšuje množstvo preneseného svetla.

Kvalita optiky: 10/10

Optické údaje

Nie je to náhoda, že najčastejšie používaný priemer objektívov je 42mm. Vo väčšine prípadov sa jedná o skvelú rovnováhu medzi veľkosťou (a hmotnosťou) ďalekohľadu a množstvom svetla, ktoré dopadne na šošovku.

SWAROVSKI  pri tomto modely použil 8,5x priblíženie, čo je dosť nezvyčajné oproti iným, ktorý používajú 8x priblíženie. Takže, v čom je toto priblíženie výhodnejšie okrem mierne detailnejšieho obrazu:

FOV – zorné pole

Nuž dobrý výkon všeobecne zmenšuje šírku zorného poľa. Ale keby SWAROVSKI používal rovnakú optiku, ale zmenšil by priblíženie na 8x, tak šírka zorného poľa by bola väčšia, hoci aj 133m pri 8,5x priblížení je dostatočne široké a vhodné pre všetky účely použitia.

Priemer výstupnej pupily je 4,9mm, čo môže navodiť dojem, že obraz pri nedostatočnom svetle nebude až taký jasný ako pri iných ďalekohľadoch.

Najkratšia zaostriteľná  vzdialenosť

Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť je len 1,5 m, čo je ďaleko lepší údaj ako pri ostatnej konkurencii.

Je vynikajúcou voľbou na sledovanie vtákov, kvetov, motýľov alebo iného hmyzu zblízka.

Dĺžka očníc

S dĺžkou očníc 20mm a ich kvalitou, sa ďalekohľad SWAROVSKI 8,5×42 EL radí medzi tie najlepšie. Pokiaľ nosíte okuliare bude pre Vás výbornou voľbou.

Hodnotenie optických hodnôt: 9/10

Kvalita obrazu

Ak mám zhrnúť kvalitu obrazu ako celku, tak by som ju opísal ako úžasnú. K tomuto názoru som dospel porovnávaním preneseného obrazu u ďalekohľadov 8×42 z vyššej a najvyššej rady, ktoré používam pri testovaní:

Reprodukcia farieb a kontrast obrazu

Podľa očakávaní ďalekohľad SWAROVSKI EL 8,5×42 preniesol obraz bez akéhokoľvek tónovania, ktoré by bolo zapríčinené sklom alebo povlakmi. Naozaj farby boli živé, neutrálne a mali prirodzený vzhľad.

To isté môžem povedať aj o úrovni kontrastu takmer pri všetkých svetelných podmienkach. Myslím si, že kontrast medzi osvetlenou a tmavou časťou obrazu je veľmi dobrý a obrazu poskytuje hĺbku. Pri menej kvalitných optikách sa stáva, že obraz nemá takú hĺbku a v jasnom svetle sa javí mierne vyblednutý a v tieni zase nie tak ostrý.

Lemovanie hrán– chromatická aberácia

Chromatickú aberáciu pri ďalekohľade SWAROVSKI EL 8,5×42  som už spomínal predtým. SWAROVSKI má šošovky vyrobené z fluoridu, ktoré obmedzujú farebné odchýlky na absolútne minimum a teda aj chromatickú aberáciu.

Lemovanie som kontroloval klasicky, a to kontrolou hrán objektov, ktoré boli úplne jasné oproti ich pozadiu. Len v úplne extrémnych testoch, ako pri pozeraní na čierne elektrické vedenie oproti úplne jasnej oblohe, som spozoroval tenké lemovanie. Podľa mojich skúseností, je toto lemovanie úplne zanedbateľné a patrí medzi najmenšie.

Deformácie a rozostrenia

Rozostrenie obrazu po jeho okrajoch patrí tiež medzi najmenšie. Taktiež som nikdy nespozoroval nejakú deformáciu obrazu.

Jas a výkon ďalekohľadu za šera

Jas ďalekohľadu vlastne určuje pomer priemeru objektívu a priblíženia.

Ale celkovo na jas obrazu vplýva aj kvalita skla, povlakov, ktoré sú nanesené, presnosť nastavenia optickej sústavy, rovnako ako množstvo svetla, ktoré dokáže objektív zachytiť. Takže na ohodnotenie tejto vlastnosti som porovnával prenesený obraz rôznymi binokulármi z tej najvyššej triedy pri dobrých aj zlých svetelných podmienkach.

Pochopiteľne, že pri dobrom svetle som medzi binokulármi nespozoroval žiadne rozdiely. Ale pri zlých svetelných podmienkach som pri porovnávaní spozoroval rozdiel, a to jasnejší obraz, ktorý preniesol ďalekohľad SWAROVSKI.

Ak sa jas obrazu pri dobrom svetle javil rovnaký aj pri ostatných  ďalekohľadoch  8×42, tak je potrebné povedať, že SWAROVSKI má menší priemer výstupnej pupily len 4,9mm (42/8,5=4,9) a ostatné ďalekohľady  8×42 majú potom tento priemer impozantných 5,25mm.

Hodnotenie kvality obrazu: 10/10

Doplnky:

Puzdro

Ďalekohľady SWAROVSKI EL 8,5×42 majú puzdro obdĺžnikovitého tvaru, s mierne odlišným dizajnom oproti minulosti. Čo zostáva nezmenené je výborné opracovanie a použitie veľmi kvalitného materiálu:

Polstrovanie puzdra neposkytuje takú vysokú mieru ochrany ako pevné puzdro, ale jeho hmotnosť je oveľa nižšia a poskytuje dostatočnú ochranu.

Veko puzdra sa uzatvára pomocou zipsu, čo je dosť časovo náročné, ale na druhej strane oveľa bezpečnejšie ako jednoduchý suchý zips alebo magnet, ktoré sa často používa ako náhradné riešenie.

Swarovski používa pre ďalekohľad EL 8,5×42 presne také isté puzdro ako pre 50mm priemer objektívu. Tým, že 42mm binokulár je oveľa viac kompaktnejší oproti 50mm, tak má dostatok priestoru, a preto sa ľahko vyberá a vkladá do puzdra. Avšak keby som chcel byť kritický, povedal by som, že je tam až priveľa miesta, pretože veko na puzdre má tendenciu prepadávať dovnútra puzdra, miesto toho, aby pekne kopírovalo telo ďalekohľadu.

Vo vnútri puzdra nie sú žiadne ďalšie vrecká. Jedno vrecko je na zadnej strane puzdra, ale nie je dobre uzatvárateľné, a tak nie je vhodné na odkladanie cenností alebo peňazí.

Puzdro má kvalitný ramenný popruh, ktorý ale nie je polstrovaný. Dĺžka popruhu je nastaviteľná a k puzdru je pripevnený pomocou spôn a na svojich koncoch má zapínanie na suchý zips.

Popruh na krk

Popruh PentaxNeckStrapon je jednou z najvýraznejších zmien pri tomto binokuláry. Je zrejmé, že jeho prevedeniu sa venovali dlhodobo, aj keď je to často nedocenená časť príslušenstva, a ich výsledok je skrátka skvelý. Je to najlepší popruh, s akým som sa kedy stretol, lebo:

Otočná prípojka: Najbežnejší spôsob upevnenie popruhu k ďalekohľadu je pomocou spony a slučky na koncoch popruhu. Zvyčajne je to dobrý spôsob, ale pri skracovaní dĺžky popruhu sa často stáva, že konce popruhu zostanú prevísať po bokoch ďalekohľadu, lebo ich nemáte ako upevniť späť k popruhu.

Popruh od SWAROVSKI  je veľmi šikovne navrhnutý, pretože k telu ďalekohľadu  sa pripevňuje pomocou malých kolíkov v tvare T, ku ktorým je pripevnená šnúrka a jej druhý koniec šnúrky je pripevnený k popruhu, kde je prevlečený cez nastavovacie koliesko.

Zakladanie popruhu po prvý krát sa Vám bude zdať takisto zdĺhavé ako predtým, ale ako náhle si na tento systém zvyknete, tak  sa Vám bude zdať oveľa rýchlejší.

T kolík, ktorý je pripevnený k telu ďalekohľadu sa dokáže otáčať okolo svojej osi o 360°, a tak sa úplne eliminuje, že sa popruh môže pretočiť, čo sa stáva často.

Možno jedinou nevýhodou tohto systému je možnosť straty jeho malých súčastí, hlavne vtedy, keď sa rozhodnete, že popruh si pripevníte k ďalekohľadu až v teréne, ako som to urobil ja!

Úprava dĺžky: V časti, kde je pripevnená šnúrka k popruhu je blokovacie koliesko. Po jeho odistení  si šnúrku jednoducho predĺžite alebo skrátite. Systém funguje dobre, je jednoduchý,  bezpečný a v zaistenej polohe vyzerá oveľa lepšie.

Polstrovanie: Hlavná polstrovaná časť sa mi zdala rovnaká ako pri predchádzajúcom modely EL, ale dobrou správou je, že aj tá bola vynikajúca.

Je vyrobená z neoprénu, je mierne zakrivená v časti okolo krku a ramien a má veľmi pohodlné polstrovanie asi 6mm hrubé.

Krytky na objektívy

Ďalekohľad SWAROVSKI EL 8,5×42 ponúka krytky BinocularsDue, ktoré sú vynikajúce, ale dnes ich ponúkajú takmer všetky lepšie moderné ďalekohľady.

Ale rozdiel je v pripevnení krytiek k tubusom, pretože kým iný výrobcovia to vyriešili gumovou slučkou na konci každého tubusu, SWAROVSKI majú krytky pevne spojené s tubusmi.

Niet pochýb o tom, že to vyzerá krajšie a elegantnejšie, ale má to aj jednu nevýhodu, že krytky sa nedajú úplne zložiť z ďalekohľadu.

Sú vyrobené z tvrdej gumy, dokonale tesnia tubusy a vyzerajú elegantne.

Krytky na očnice

Sú vyrobené z tvrdého gumového plastu, na očniciach vyzerajú pekne a bezpečne držia.

Sú flexibilne prepojené, ale nie až tak, aby mohli byť založené bez ohľadu na nastavenú vzdialenosť medzi očnicami.

Po okrajoch krytiek sú otvory, cez ktoré sa prevlečú šnúrky z popruhu, a tým sú krytky kedykoľvek po ruke.

Utierka na objektívy

Utierka je súčasťou  balenia. Je vyrobená z kvalitného mikrovlákna. Súčasťou balenia sú aj vlhčené utierky pre naliehavé prípady v teréne.

Ale akokoľvek sú tieto utierky kvalitné, nesmieme zabudnúť dokúpiť kvalitnú súpravu na čistenie, aby ste predišli poškodeniu šošoviek.

Návod na obsluhu a Záruka

Aj keď to nie je veľmi dôležité, kvalita a komplexnosť užívateľskej príručky je dokladom o tom, že SWAROVSKI má zmysel pre detaily a ide nad rámec zaužívaných vecí.

Je dodávaný vo forme brožúry a zahŕňa všetky hlavné témy. Na zadnej strane obalu je záručný list a podrobnosti o 10 ročnej záruke.

Hodnotenie doplnkov a detailov: 10/10

Záver:

Niet pochýb o tom, že tento ďalekohľad SWAROVSKI EL 8,5×42 je krásny, veľmi kvalitne vyrobený, s veľmi výkonnou optikou a podľa môjho názoru si právom zaslúži povesť ako jedného z, ak nie najlepší binokulár, aký ste kedy mali.

Silné stránky: Dielenské spracovanie a kvalita použitých materiálov a komponentov, vrátane doplnkov je dnes najlepšie na trhu.

Použitie najkvalitnejších skiel a povlakov, ich technickej odbornosti vyústilo k až neuveriteľnému prenosu obrazu aký je možné dnes dosiahnuť, ale nie prekonať.

Očnice a ich dĺžka 20mm je vynikajúca, hoci šírka zorného poľa nie je nadpriemerná. Je limitovaná priblížením, ktoré je mierne väčšie 8,5x ako pri ostatných ďalekohľadoch v tejto kategórii.

Minimálna ohnisková – zaostriteľná vzdialenosť je vynikajúca.

Do prevedenia popruhu investovali veľa skúseností a vyvinuli systém, ktorý je oveľa jednoduchší ako ponúkajú ostatní výrobcovia.

Uzamykateľná a veľmi ľahko nastaviteľná korekcia dioptrií, ktorá je v strede, je vynikajúca a oveľa praktickejšia ako iné, ktoré sú umiestnené na okuláry.

Slabé stránky: Ako vieme, tak nič nie je ideálne. Tak aj skutočnosť, že binokulár SWAROVSKI EL 8,5×42 má veľmi hrubé a robustné telo, používajúc oveľa viac kvalitných kovových súčiastok, čo znamená, že ďalekohľad je oveľa ťažší oproti ostatným v tejto triede, ktorí použili viac plastových súčiastok. Takže ak Vašim hlavným kritériom pre výber ďalekohľadu je jeho hmotnosť, tak tento binokulár je ďaleko od Vášho ideálu.

Hoci zaostrovacie koliesko pracuje perfektne, vyzerá trocha lacno a nehodí sa k zvyšku binokuláru.

A hoci sa binokulár dá namontovať na statív pomocou medzikusu (adaptéra) je hanbou, že SWAROVSKI neakceptoval štandardný spôsob montáže.

Záverečné slová

Ak hľadáte niečo lacné alebo ľahké a kompaktné medzi ďalekohľadmi 8×42, potom budete musieť hľadať inde. Ak hľadáte niečo dokonalé, potom určite nebudete sklamaný výberom binokuláru SWAROVSKI EL 8,5×42. Tento ďalekohľad sa teraz stal pre mňa referenčným bodom, podľa ktorého budem porovnávať ostatné.

Ideálne použitie:

Ďalekohľady 8×42 sa používajú všestranne, pretože všeobecne majú dobrú úroveň priblíženia, široké zorné pole, dostatočne veľké objektívy, ktoré prepúšťajú dosť svetla a aj napriek tomu nie sú príliš veľké alebo ťažké na nosenie.

Ďalekohľad SWAROVSKI 8,5×42 EL je v skutočnosti pre mňa jeden z a možno aj najlepší binokulár medzi ostatnými 8x42mm.

Široké zorné pole má rad výhod, ale väčšinou oslovuje pozorovateľov vtákov, pretože uľahčuje sledovanie malých, rýchlejšie a nepredvídateľne sa pohybujúcich vtákov z blízka. Keď sa k tomu pripočíta kvalita a jas obrazu, tak tento ďalekohľad je úplne dokonalý pre pozorovanie vtákov.

Pre tie sté vlastnosti, plus silné a vodotesné horčíkové telo, jeho pogumovaný povrch a povlakov proti poškriabaniu objektívov budú spokojní aj poľovníci.

Z hľadiska veľkosti a hmotnosti nebude ideálnou voľbou pre cestovanie alebo safari, kde by som skôr odporučil binokulár SWAROVSKI EL 10×32.

Taktiež je ideálny pre pozorovanie motýľov, hmyzu, kvetov alebo dokonca aj vtákov z bližšej vzdialenosti.

Úprimné 100%  čestné prehlásenie

Okrem toho, že vzorku na testovanie mi poskytol samotný výrobca (ktorú som po testovaní vrátil), nemal som  žiadny záujem skrášľovať moju recenziu. Slová, ktorými som popísal vlastnosti binokulára boli moje vlastné názory a myšlienky na prístroj. A ak si myslím, že niečo stojí za zmienku, či je to už pozitívne alebo negatívne, tak to spomeniem bez zaváhania.

Technický popis  & Vlastnosti:

  • Veľkosť: Najväčšia
  • Systém optických skiel: Roof (priamy tubus) so strešnými hranolmi
  • Priblíženie: 8,5x
  • Priemer objektívu: 42mm
  • Odolný voči vode: Áno
  • Odolný voči zahmlievaniu: Áno

 

  • Priemer výstupnej pupili: 4,9mm
  • Twilight Factor: 18.89
  • Dĺžka očnice: 20mm
  • IPD Max: 7,4cm
  • IPD Min: 5,6cm
  • FOV – Zaostriteľný od: 1,5m

 

  • Váha: 836g
  • Dĺžka: 16cm
  • Výška:6.1cm
  • Šírka: 13.2cm
  • Priemer očnice: 40mm
  • Priemer okulára: 23mm
  • Priemer zaostrovacieho kolieska: 30mm
  • Otočenie zaostrovacieho kolieska okolo vlastnej osi: 900°
  • Dĺžka medzi krajom tubusu a objektívom: 15mm

 

  • Reálny zorný uhol: 7.6°
  • Zdanlivý zorný uhol: 60,8°
  • Šírka lineárneho zorného poľa na 1000m: 133m

 

  • Stabilizátor obrazu: Nie
  • Povrchová úprava optických skiel: FMC
  • Vrstva Fázovej korekcie: Áno
  • Dielektricá vrstva: Áno
  • Nízkodisperzné ED sklo: Áno
  • Nastavenie dioptrií s fixáciou: Áno
  • Adaptér/montáž na statív: Nie
  • Autozaostrovanie: Nie

Celkové hodnotenie ďalekohľadu SWAROVSKI EL 8,5×42:

Kvalita konštrukcie: 9/10 93%
Najlepší
Rozmery: 8/10
Kvalita optiky: 10/10
Optické hodnoty: 9/10
Kvalita obrazu: 10/10
Doplnky a detaily: 10/10