Ruský španiel – ,,Slobodomyseľný poľovnícky pes“

Ruský španiel – ,,Slobodomyseľný poľovnícky pes“

Rusky španiel, patrí medzi neuznané plemená. Je to plemeno, ktoré bolo používané pri sliedení pernatej zveri. Podľa mojich informácií sa nevyskytuje na Slovensku. Nájde sa niekto, koho tento malý a pritom energický španiel zaujme?

Trošku z histórie

Prvý zaznamenaný španiel v Rusku bol čierny kokeršpaniel vo vlastníctve veľkokniežaťa Nikolaja Nikolajeviča. Na území v okolí Moskvy boli importovaný jedinci špringeršpanielov. Poľovali s nimi na malú pernatú zver. Ale boli tam aj jedinci, ktorí svojimi malými rozmermi nevyhovovali podmienkam lovu, pretože v niektorých miestach bol nepriaznivý terén a nežiaduce  počasie. V dvadsiatom storočí bol zaznamenaný prvý ruský španiel, ktorý vznikol krížením čierneho kokeršpaniela a anglických špringeršpanielov. V roku 1930 vznikol záznam tohto plemena v Moskve, ale ešte neviedol k tomu aby bol štandardizovaný do plemenných kníh. Chov po druhej svetovej vojne viedol k pôvodnej norme. Ďalšie evidované normy boli v rokoch 1966 a  2000. Popularita plemena vzrástla začiatkom roka 1990 na výstavách, kde sa ukázala obľúbenosť tohto plemena. V roku 2002 bol založený klub pre chov Ruských španielov v Spojených štátoch, z dôvodu reprezentovania tohto plemena aj mimo Ruska.

Malý temperamentný sliedič

Je to plemeno plné energie, ktoré má svoje charakterové črty pre sliedenie malej zveri. Potrebuje veľa pohybu a vyžaduje si spoločnosť. Veľmi dobre reaguje na povely a je hravý. Ale má slobodomyseľnú povahu, preto je potrebné dbať na výcvik. Aj keď to je poľovnícke plemeno psa, je veľmi dobrý, milý a oddaný spoločník. Chov Ruského španiela nie je veľmi náročný, vyžaduje si to však svoj čas a lásku ku psom. Nie sú zaznamenané vážne geneticky podmienené ochorenia. Treba však dbať na hygienu uší, aby sa predišlo infekciám. Pravidelné čistenie aspoň 1 krát do týždňa, v lete aj dva krát týždenne, pretože uzavretie vonkajšieho zvukovodu, kvôli dlhým ušiam, nedovolí žiadanú ventiláciu. Na čistenie uší existujú rôzne roztoky, ktoré je možné žiadať u svojho veterinára.  U tohto plemena sa spomína aj sklon k priberaniu na váhe. Je to veľmi nežiaduce, pretože to ovplyvňuje zdravotný stav psa, skracuje jeho dĺžku života. Znižuje reprodukčnú schopnosť. Môžu sa objaviť problémy s kĺbmi a kožné ochorenia. Samozrejme to môžeme ovplyvňovať vhodnými krmivami a pravidelným pohybom. Priemerná dĺžka života tohto plemena je štrnásť rokov.

Ako vyzerá ?

Ruský španiel je malý pes, vo výške  40 – 45 cm v kohútiku u oboch pohlaví. Svojim výzorom pripomína anglického kokeršpaniela, ale má dlhší chrbát. Telo je symetrické, kompaktné a silné.  Chvost je pri koreni silný, dobre pohyblivý, v pokojnom stoji ho pes drží v línií svojho chrbta. Váha plemena je v priemere od 13 – 18 kg. Má priliehavú a hodvábnu srsť. Na hlave a prednej strane končatín je srsť krátka a rovná. Na hornej strane krku a bokoch je srsť dlhšia a hustejšia. Hlava činí 1/3 z celej dĺžky tela. Papuľa je dlhšia a širšia s ľahkým zúžením ku špičke nosa. Farba špičky nosa by mala byť v tmavých odtieňoch. Hlava je v tmavých farbách, môžu sa vyskytovať biele odznaky. Farba srsti môže byť hnedá, čierna. Vyskytujú sa aj dvojfarebné variancie oranžovo-biela, hnedo-biela, čierno-biela, alebo aj trojfarebné kombinácie. Uši sú dlhé, široké a uložené blízko líc. Oči sú hnedej farby, v závislosti od odtieňa srsti.

 

Ich úlohou na poľovačke je nájsť pernatú zver. No využíva sa aj pre hľadanie malej srstnatej zveri. Vysliedenú zver vyšteká a vyrazí,  následne po zastrelení zveri poľovníkom ju na povel prinesie. Ruský španiel je vhodný pre lov v mokrinách, poliach a lesoch. Svojou stavbou tela sa ľahko premiestňuje na miesta lovu. V Rusku je to obľúbené plemeno u poľovníkov. Spoľahlivý asistent, ktorý sa stáva blízkym priateľom lovca. Pracuje vzrušujúco a produktívne.

 

Použitá literatúra a fotografie:

  1. Anna Frolov, „Dreaming of a Russian Spaniel Page 2“. Spaniel Journal. Retrieved 2009-11-12.
  2. Anna Frolov, http://www.russianspanielclub.org/pictures.cfm