RECENZIA: VORTEX Razor 8×42 HD

VORTEX Razor 8×42 HD

Ocenenia: Víťazný ďalekohľad  za rok 2012

Nové ďalekohľady VORTEX Razor HD sú v podstate evolúciou už i tak vynikajúcich štandardných ďalekohľadov Razor, a sú vylepšené v mnohých kľúčových oblastiach. Medzi ne patrí vynikajúce HD sklo (sklo s vysokou hustotou), ktoré má extrémne nízky rozptyl svetla a použitie najkvalitnejších strešných hranolov, čím dosahujú ďalekohľady VORTEX  lepší a jasnejší obraz. Telo sa tiež zmenšilo, odľahčilo a viditeľne je odolnejšie ako tomu bolo pri starších modeloch.

Ďalekohľad VORTEX Razor 8×42 HD som používal a testoval dlhšiu dobu, a moja recenzia je nasledovná:

Prednosti:

  • APO optický systém
  • ED sklo s vysokou hustotou
  • FMC antireflexné vrstvy nanesené na všetkých hranoloch
  • Fázová korekcia a dielektrická vrstva na optických sklách
  • Otvorený kĺbový záves z horčíka
  • Úplne odolný voči vode a hmle
  • Nastavenie dioptrií na pravom oku s fixáciou

Telo ďalekohľadu

Zovňajšok

Ďalekohľad sa vyrába v Japonsku a tubusy sú spojené otvoreným kĺbovým závesom. V podstate to znamená, že oproti normálneho kĺbového závesu, ktorý je tvorený dvojitým premostením tubusov, je kĺb len jeden a o niečo hrubší. Možno si myslíte, že prevedenie je rovnaké, ale je rozdiel v tom, že záves je rozmerovo kratší, a tým je väčšia časť tubusu voľná.

Tento dizajn sa mi páči, lebo ďalekohľad je oveľa pohodlnejší, a bezpečnejšie sa drží v rukách.

Napríklad pri chôdzi cez husté kríky môžete ďalekohľad držať len jednou rukou. Ďalším dobrým príkladom by bol prechod cez kopcovitý, skalnatý, alebo iný terén, ktorý by pri chôdzi rozhojdával ďalekohľad na Vašom krku, môžete si ho bezpečne pridržiavať  jednou rukou.

Osobne sa mi páči aj tvar tela a myslím si, že vyzerá skvele. Tenký kĺbový záves tiež prispel k zníženiu hmotnosti ďalekohľadu.

Povrchová úprava

bin_rzb_42_l-t

Väčšia časť ďalekohľadu je pokrytá naozaj tenkou zelenou gumenou vrstvou, ktorá je veľmi tvrdá, a ktorá ochraňuje ďalekohľad pred menšími nárazmi, ale nie natoľko ako ďalekohľady so silnejšou gumenou vrstvou.

Tým, že pogumovanie je tak tvrdé a tenké, pre niektorých nemusí byť až také príjemné. Ale povrch gumy je jemne štruktúrovaný, skoro ako brúsny papier. Táto úprava vytvára protišmykovú vrstvu, ktorá sa mne osobne páči.

Pogumovanie neodráža svetlo, ani sa neleskne, takže pri pozorovaní vtákov a iných živočíchov vy zostanete nespozorovateľný.

Premostenie ďalekohľadu pogumované nie je, tak isto aj malé plochy na vnútornej strane tubusov a posledná tretina tubusov  pri okuláry. Tieto časti sú vyrobené z horčíka natretého na tmavo šedo a spolu s tmavo zelenými pogumovanými časťami tvoria efektný dvojfarebný tón. Horčíkové časti sú o trocha hrubšie, majú veľmi matný povrch, sú protišmykové a nelesknú sa.

Jedna z nevýhod, ktorá vyplýva z toho, že ďalekohľad nie je úplne pogumovaný je, že nechcene môže vzniknúť zvuk kovu o kov. Napr. klepnutie hodiniek alebo prsteňa o kovové časti ďalekohľadu, čím sa môže vyplašiť zver.

Na každom tubuse je vyznačené miesto, kde sa má ďalekohľad držať. Pokiaľ ďalekohľad uchopíte na týchto miestach, tak  sa Vám zdá byť výborne vyvážený, čo určite podporuje udržať obraz stabilný a statický aj pri dlhšom sledovaní. Táto vlastnosť by sa u ďalekohľadov nemala podceňovať.

Objektívy sú vsadené pomerne hlboko do tubusov (cca 8mm), čo sa mi tiež páči, lebo šošovky sú viac chránené aj telom ďalekohľadu.

Konštrukčný materiál

Ako som už uviedol, tak hlavné časti ďalekohľadu VORTEX Razor 8×42 HD sa vyrábajú z horčíka, ktorý je nielen oveľa ľahší ako bežne používaný hliník, ale je aj mimoriadne silný.

Odolnosť voči vode a hmle

Ďalekohľady VORTEX sú 100% vzduchotesné a vodotesné s tórickými spojmi (O-krúžky). Ďalším prínosom je, že sa do vnútra tubusov nedostane žiadny prach a iné nečistoty.

Tubusy sú naplnené argónom, čo znamená, že vzduch z vnútra tubusov bol odsatý a nahradený argónom. Tak sa sklenené časti vo vnútri tubusov sa nebudú zahmlievať pri veľmi rýchlych teplotných zmenách.

Keďže vnútro tubusov je úplne chránené proti vlhkosti, neprebieha tam žiadna korózia, takže má ďalekohľad dlhú životnosť.

Vysúvacie očnice

Očnice pri ďalekohľade VORTEX  Razor 8×42 HD sú vysúvacie  a vyrobené z kovu, a pre lepší komfort potiahnuté gumou, na rozdiel od lacnejších, ktoré sú plastové.

Priemer okuláru je väčší ako u vačšiny iných v tejto triede, až 23mm a vonkajší priemer očníc je 40mm, čo je nadpriemerné. Ich priemer a gumená vrstva, ktorou sú potiahnuté, sú zárukou pohodlia aj pri dlhšom sledovaní.

Na očniciach som si všimol aj použitie špirálového mechanizmu otáčania, ktoré je veľmi jednoduché a bezproblémové.

Skutočným plusom pre tých, čo nosia okuliare, je 17,5 mm dĺžka očníc. Tá je veľmi dobrá. Očnice okrem dvoch krajných polôh, majú aj dve medzi polohy, čo umožňuje užívateľovi nastaviť si naozaj optimálnu vzdialenosť pupily od oka.

Tí z nás, ktorí okuliare nenosia, budú používať očnice úplne vysunuté.

Zaostrovanie

Hlavná časť zaostrovacieho kolieska vyzerá ako kovová, pričom jej vrchnú časť je pogumovaná s priečnym protišmykovým vrúbkovaním.

Priemer zaostrovacieho kolieska je 30mm, čo je bežné v tejto triede ďalekohľadov. Páči sa mi množstvo prechodových odporov kolieska, čo znamená, že zaostrovanie bolo príjemné a hladké bez toho, aby ste stratili obraz, keď pretočíte zaostrovacie  koliesko, čo sa niekedy stáva .

S priemernou veľkosťou ruky, ako mám ja, som na koliesko pohodlne dočiahol a pootočil ním bez toho, aby som si musel ďalekohľad prechytiť. A ešte jednu vec treba vyzdvihnúť. Tým, že je koliesko úplne ryhované, dosť veľké a vyčnieva z hornej časti ďalekohľadu je ovládanie naozaj jednoduché dokonca aj v hrubých rukaviciach. Takže je ideálny aj pri veľmi chladnom počasí, v zime.

VORTEX Razor má súkolie zaostrovacieho mechanizmu nadpriemerné, z blízka do nekonečna prejdete kolieskom cca 1,5 otáčky. To znamená, že zaostrovanie je o trochu viac časovo náročné ako pri iných ďalekohľadoch s otáčkou len 0,5 kolieska. Avšak dolaďovanie je jednoduchšie.

 

 

Nastavenie dioptrií

Tak ako všetky kvalitné ďalekohľady, tak aj VORTEX dokáže kompenzovať rozdiely očných dioptrií, a to samostatným nastavením dioptrií na jedného okuláry.

Nastavovacie  koliesko je umiestené medzi očnicou a tubusom na pravej strane ďalekohľadu.

Páči sa mi jedna vec, že nastavovacie koliesko má fixáciu (ak chcete zmeniť nastavenie, tak ho musíte odistiť). Tým sa koliesko svojvoľne neotáča a na rozdiel od iných lacnejších ďalekohľadov, ktoré majú plastové očnice, VORTEX má tento nastavovací krúžok vyrobený z kovu a je drážkovaný.

Hodnotenie konštrukcie ďalekohľadu:  9/10

Hmotnosť

Samotná hmotnosť ďalekohľadu dnes už nie je dôležitá. V skutočnosti je oveľa dôležitejšie jeho vyváženie a pri používaní modelu Razor, som mal pocit, že je ľahký.  Jeho hmotnosť je 686,06 g a aj podľa tohto údaju je jasné, že vo svojej kategórii binokulárov 8×42 je naozaj ľahký. Je zaujímavé, že hoci ďalekohľady Razor 8x42HD a Viper 8×42 HD sú konštrukčne úplne odlišné majú rovnakú hmotnosť.

Poznámka: Existujú prípady, keď je údaj o hmotnosti skreslený. Dôvodom je použitie nekvalitných materiálov vo výrobe, ktoré nie sú také odolné a dlhotrvajúce. Takže aj keď hmotnosť modelu Razor je nízka, tak to nie je na úkor kvality. Telo ďalekohľadu je vyrobené z horčíka, ktorého hmotnosť je oveľa nižšia ako u bežnejšie  používaného  hliníka,  ale je naopak odolnejší.

Rozmery

S úplne zasunutými očnicami je dĺžka ďalekohľadu 15cm, ako udáva aj výrobca. Pri úplne vysunutých očniciach je to 18,8.

Zložený  (medziočná vzdialenosť je minimálna) má 10,4cm – plne otvorený má 12,9cm a tento údaj sa aj uvádza.

Výška je 5,1cm.

Rozmery ďalekohľadu sú dobré a v kategórii 8×42 je najkompaktnejší. Aj s priemernou veľkosťou rúk ako mám ja, sa tento binokulár pri používaní držal pohodlne a bol perfektne vyvážený. Na zaostrovacie koliesko , ktoré je umiestnené centrálne , som pohodlne dosiahol a posúval bez toho, aby som si musel prechytiť ďalekohľad.

Rozmery: 9/10

Optika

APO optický systém

VORTEX uvádza, že model Razor HD používa „APO optický systém“, ktorý sa teraz pokúsim vysvetliť:

Apochromatický objektív

V podstate sa APO (apochroamatické) šošovky obvykle skladajú z troch častí-prvkov, a tie prenášajú svetlo troch rôznych frekvencií (najčastejšie červené, zelené a modré) do ohniska. Výhodou je to, že sa takto dosahuje oveľa lepšia korekcia chromatickej aberácie,  ktorá spôsobuje lemovanie, ako aj sférickej  aberácie ako je to pri achromatických šošovkách. Je to preto, že achromatická šošovka prepúšťa do ohniska len dve vlnové dĺžky svetla (zvyčajne červenú a modrú) a nie tri ako pri APO šošovkách. APOchromatické šošovky majú tiež lepšiu sférickú aberáciu svetla  týchto dvoch vlnových dĺžok oproti achromatickým šošovkám.

Hlavným dôvodom, prečo sa tento druh objektívu nevyužíva viac je to, že sú to špecializované optické sklá so špeciálnymi vlastnosťami. A čo viac, pri výrobe šošoviek musia konštruktéri  brať do úvahy teplotnú závislosť skla a kvapalný index lomu a disperzie, aby dobre fungovali aj v pomerne širokom rozsahu teplôt. Takže si viete predstaviť, aké je to nákladné a nesmierne zložité vyrobiť tento druh optiky.

HD (sklá s vysokou hustotou) ED sklá

Jednou časťou APO objektívu je aj HD ED sklo (sklo s vysokou hustotou a s extrémne nízkym rozptylom svetla).

Niektorí výrobcovia používajú tieto drahé ED sklá len pri niektorých modeloch. Tak je to aj v prípade binokuláru  VORTEX Razor HD, ktorý patrí do vyššej triedy ďalekohľadov. Výrazne sa tak znižujú chromatické aberácie, ktoré vnímame ako farebný okraj okolo predmetov, a tak sa vylepšuje aj celková ostrosť obrazu.

ED sklo obsahuje viac ako jeden prvok, a to umožňuje väčší rozsah zaostrenia  a nasmerovaní vlnovej dĺžke svetla do ohniska.

VORTEX tiež použil sklá s vysokou hustotou (HD). Pokiaľ tomu rozumiem, a môžem sa aj mýliť, ale sklá s vyššou hustotou lepšie prenášajú a prispôsobujú dĺžku svetla ohnisku, a tak ešte viac zvyšujú  farebné rozlíšenie a vernosť obrazu.

Sklo, ktoré má vyššiu hustotu je tiež oveľa stabilnejšie pri teplotných zmenách, čo je tiež dôležitá vlastnosť,  pretože sklá z nižšou hustotou sa rozťahujú a zmršťujú viac, a tým je ovplyvňovaný aj spôsob , ako sa svetlo sklom pohybuje, čím sa stráca kvalita prenášaného obrazu.

Povlaky na šošovkách

Na objektív na rozhraní skla a vzduchu je nanesená viac ako jedna antireflexná vrstva XR.

Má to veľký vplyv na zlepšení priepustnosti svetla a jeho výsledkom je obraz, ktorý je oveľa jasnejší  aj pri zlých svetelných podmienkach, za šera. Množstvo a kvalita tejto vrstvy je veľmi dôležitá, pretože sa neraz stalo, že aj pri objektíve s menším priemerom bol pozorovaný obraz jasnejší.

ArmorTek vrstva

Na vonkajšok šošovky VORTEX tiež naniesol super tvrdý povlak, ktorý odoláva škrabancom.

Tento ArmorTEk povlak poskytuje lepšiu ochranu, odpudzuje špinu a olej a šošovky udržuje čistejšie po dlhšiu dobu. Preto si nevyžadujú tak časté čistenie, a po vyčistení ostávajú dlhšiu dobu v bezchybnom stave.

Optické hranoly a ich povrchová úprava

VORTEX deklaruje, že používa len hranoly s najlepšou kvalitou, ktoré vyberajú ručne, čo podľa spoločnosti prispieva k ešte lepšiemu a jasnejšiemu obrazu. Takže sa na to poďme pozrieť:

Čo nie je nikde uvedené je, aký druh skiel je použitý. Podľa môjho odhadu a podľa kvality komponentov, VORTEX pravdepodobne používa niečo ako BaK-4 sklá.  Sklá BK-7 môžem takmer s určitosťou vylúčiť.

Korekčná fázová vrstva

Jednou z nevýhod používania strešných hranolov v optike je, že majú takzvaný „fázový posun“. Výsledkom je strata ostrosti, ktorá je spôsobená odrazom svetelných vĺn od protiľahlých plôch hranola.

Na korekciu tohto fázového posunu naniesol VORTEX  v modely Razor HD na hranol povlak, ktorým upravuje tento posun, a tým zachováva svetlo v správnom farebnom odtieni. Čiže ďalekohľad, ktorý má korekčnú fázovú vrstvu poskytuje aj lepší kontrast, aj vynikajúce rozlíšenie a širokú farebnosť obrazu.

Dielektrická viacnásobná vrstva

VORTEX tiež naniesol na hranoly niekoľko dielektrických vrstiev, ktoré zvyšujú odraz svetla, a tak zvyšujú kvalitu obrazu.

Nevýhodou systému (Roof) so strešnými hranolmi je tá, že prvý hranol z tohto systému, ktorý nemá dielektrickú vrstvu má slabší odraz svetla, a ten následne slabne. Preto je veľmi dôležité, aby sa zvýšil tento odraz svetla na povrchu hranola.

Pri menej kvalitných ďalekohľadoch sa používa na zvýšenie odrazu svetla vrstva hliníka, ktorá je cenovo nenáročná  a percento odrazu je 87%  až 93%. Pri odraze svetla 95% až 98% sa nanáša vrstva striebra, čo je cenovo náročnejšie, ale výhody prevážia zvýšenie nákladov.

Ale svetelná priepustnosť hranola sa môže ešte zväčšiť použitím dielektrickej vrstvy, ako je to urobené pri binokulári  VORTEX Razor HD. Na povrchu hranola sa táto vrstva správa ako dielektrické zrkadlo a svetelný odraz je až 99% v celom spektre. Ďalekohľady s dielektrickou vrstvou majú aj vďaka nej  lepšiu priepustnosť svetla a tým ostrejší obraz, vynikajúcu farebnú vernosť a pestrofarebnosť.

Kvalita optiky: 10/10

Popis optiky

FOV – zorné pole

Šírka obrazu vo vzdialenosti 1000m je 129m alebo 7,4°; ohodnotil by som ju ako dobrú, skoro nadpriemernú.

Minimálna zaostriteľná vzdialenosť

Je to najbližší bod, ktorý ďalekohľad dokáže zaostriť. VORTEX Razor 8×42 ho má vo vzdialenosti 1,83 m, čo je vynikajúci parameter pre binokulár, a je vhodný pre pozorovanie motýľov a iných blízkych predmetov.

Dĺžka očnice

Maximálna dĺžka očníc je 17,5 mm, čo veľmi dobré a mala by postačovať pre väčšinu užívateľov.

Hodnotenie optických hodnôt: 8/10

Kvalita obrazu

Aby som si pri tomto hodnotení zachoval nestrannosť, tak porovnávam obraz sledovaný cez ďalekohľad VORTEX Razor a súčasne cez ďalekohľad s približne rovnakou optikou.

Nasledujúce testy som robil pri východe slnka, cez deň dvakrát a potom tesne po západe slnka.

Jas a výkon ďalekohľadu za šera

Pri dobrých svetelných podmienkach som naozaj nebol schopný spozorovať nejaký rozdiel medzi ďalekohľadmi. Avšak rozdiel sa prejavil pri horších svetelných podmienkach, za úsvitu a pri západe slnka. Jas pri ďalekohľade VORTEX som ohodnotil ako výborný.

Vlastnosť ďalekohľadu prepustiť čo najviac svetla je hlavnou požiadavkou pri binokulároch, ktoré sú často používané pri zlých svetelných podmienkach, napríklad pri pozorovaní vtákov alebo pozorovaní voľne žijúcich zvierat v hustých lesoch, keď je slnko nízko nad obzorom.

VORTEX Razor a ďalšie  binokuláre 8×42 majú priemer výstupnej pupily 5,25mm a faktor Twilight je 18,3, pričom oba tieto parametre predurčujú tento ďalekohľad k používaniu v pomerne zlých svetelných podmienkach. Ale nezabudnite, že tieto parametre nie sú určujúce.

Hovorím to preto, že aj keby Váš ďalekohľad zhromaždil všetko svetlo sveta a nepreniesol by ho až ak k oku, tak by Vám to bol zbytočný. Tak isto ako priblíženie, veľkosť  objektívu, jas obrazu sú veľmi  závislé na kvalite optického systému a použitých povlakov. Čítal som, že niektoré optiky už dokážu zdvojnásobiť množstvo svetla medzi objektívom a okulárom.

Reprodukcia farieb  a kontrast obrazu

Bolo jasné, že po zaostrení obrazu, bol obraz ostrý.

Obraz aj farby boli pre mňa prirodzené, nepostrehol som žiadny falošný odtieň, ktorý som občas našiel pri nekvalitnejších ďalekohľadoch.

Pomyslel som si, že kontrast medzi tmavými a svetlými miestami prenášaného obrazu je veľmi dobrý a naozaj pomáha pri definovaní jeho hĺbky.

Hĺbka poľa

Pri hodnotení hĺbky obrazu si predmet zaostrím a potom pozriem ako ďaleko dovidím za dotyčný predmet voľným okom a potom to porovnám s obrazom v ďalekohľade (bez dodatočného zaostrovania ). Porovnávaná hĺbka poľa bola približne rovnaká, čo je pre 8x priblíženie veľmi dobrou známkou.

Lemovanie

Najlepší spôsob ako zistiť chromatickú aberáciu je zaostriť si na osvetlený farebný a biely predmet, pričom musíte sedieť v tieni. Toto je najjednoduchší spôsob ako zistiť, či je okolo hrán predmetov nejaké lemovanie. Nevšimol som si, že by tento ďalekohľad vykazoval nejaké známky lemovania. Mohol by som povedať, že to je ten hlavný rozdiel medzi ďalekohľadmi s APOchromatickými šošovkami s ED optikou oproti tým, ktoré ED optiku nepoužívajú.

Rozlíšenie

Pri nekvalitných prístrojoch  sa často zdá, že obraz stráca ostrosť  smerom  od stredu k okraju obrazu. Ďalekohľad  VORTEX Razor 8×42 HD mal tieto zmeny extrémne nízke, fakticky nulové, čo ho radí medzi najlepšie ďalekohľady v tejto kategórii.

Hodnotenie kvality obrazu: 9/10

Doplnky a detaily:

Popruh

VORTEX Razor 8×42 HD má výborný popruh. Časť okolo krku je polstrovaný a rozšírený, a tak sa hmotnosť binokuláru  rozloží na väčšiu plochu. Je tiež tvarovaný tak, aby sa lepšie prispôsobil krku, čím sa opäť zvýšil komfort.

Veľmi sa mi páčia zaoblené  spojky medzi nylonovými popruhmi a polstrovanou krčnou časťou. Vďaka týmto spojkám sa popruhu po priložení ďalekohľadu k tvári pekne zvesí. Je to maličkosť, ale VORTEX skutočne ukazuje, že má zmysel aj pre takéto detaily.

Puzdro

VORTEX Razor má puzdro, ktoré je mäkké a polstrované, ktoré bezpečne chráni ďalekohľad, ale samotné vybratie ďalekohľadu z puzdra je dosť zložité. Mne prišlo ako dosť tesné.

Na zatvorenie sa používa klopové veko, ktoré sa zapína popruhom s rýchloupínacou prackou. Dĺžka popruhu s prackou je nastaviteľná podľa polohy očníc, takže pred vložením ďalekohľadu do puzdra, nie je potrebné meniť ich polohu. Zdá sa to ako samozrejmosť, ale pri niektorých puzdrach musíte tieto očnice úplne zasunúť, aby sa puzdro mohlo zapnúť. Čo je dosť časovo náročné.

Vo vnútri puzdra je samostatné vrecko na zips, kde si môžete odložiť nejaké osobné veci a handričku na čistenie šošoviek.

Puzdro má vlastný popruh, ktorý nie je polstrovaný. K puzdru je pripevnený rýchloupínacími svorkami. Namiesto tohto popruhu môžete používať aj popruh z ďalekohľadu, a to tak, že puzdrový popruh zložíte, a popruh z ďalekohľadu necháte po stranách trčať von z puzdra. Potom puzdro môžete nosiť buď na krku, alebo aj ako tašku. Na zadnej strane puzdra je aj niekoľko pútok na jeho pripevnenie o opasok.

Celkovo sa zdá, že puzdro je funkčné, no možno nie je až tak luxusné ako sú iné, v tejto cenovej kategórii.

 

Krytky  na objektív a okulár

Krytky ďalekohľadu VORTEX Razor 8×42 HD sú vyrobené z materiálu, ktorý vyzerá ako mäkká guma alebo plast a majú za úlohu chrániť vonkajšie sklá pred dažďom a nečistotami.

Krytky na očnice som ohodnotil ako dobre priliehajúce k očniciam, a že z očníc nespadávajú svojvoľne.

Krytky sú medzi očnicami spojené flexibilnou gumou, ktorá sa dokáže prispôsobiť Vášmu nastaveniu vzdialenosti medzi očnicami (interpupilárnej). Výrobcovia niekedy ignorujú flexibilnosť krytiek a potom sa musí pri každom odložení ďalekohľadu meniť  interpupilárna vzdialenosť.

Krytky na objektív sú dosť hlboké a tiež sú pevne osadené a svojvoľne nespadávajú. Vyzerajú, že sú vyrobené z mäkkej gumy. Čo sa mi naozaj páči, že sú pripevnené k ďalekohľadu gumenou slučkou, a tak ich po zložení z objektívu nestratíte.

Ak sa Vám nebude páčiť, že Vám krytky z ďalekohľadu visia dole, tak sa dajú odopnúť a odložiť napr. do puzdra alebo tašky, a používať ďalekohľad bez krytiek.

Objektívy sú dostatočne chránené aj tým, že sú pomerne hlboko (cca 8mm) osadené v tubusoch.

Utierka na šošovky

V puzdre sa nachádza naozaj dobrá čistiaca utierka.

Súčasťou balenia je tiež základný návod, ktorý obsahuje základné informácie o ďalekohľade, o pripevnení popruhu, nastavení očníc, interpupilárnej vzdialenosti, a tak isto aj informácie o starostlivosti o šošovky.

Informácia o záruke

V návode nájdete aj informácie o „VIP záruke“, ako aj návod čo robiť, ak ďalekohľad VORTEX Razor HD bude poškodený alebo chybný, a že tieto nepríjemnosti budú opravené alebo vymenené na náklady výrobcu.

Adaptér na statív

Na čelnej strane kĺbu ďalekohľadu je umiestnené viečko. Vo vnútri je štandardný ¼ palcový závit, do ktorého sa môže statív (nie je súčasťou balenia) zamontovať.

Hodnotenie doplnkov a detailov: 9/10

bin_rzb_42_f-t

Zistené závery:

Silné stránky: VORTEX používa najlepšie povlaky a optické komponenty, ako sú ED sklo s vysokou hustotou, dielektrika, vrstvy fázovej korekcie na plochách hranolov, čím všetko prispieva k vytvoreniu extrémne kvalitného a jasného obrazu. Má vynikajúcu minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť a dostatočnú dĺžku očníc. Ďalekohľad je odolný voči vode a hmle, telo je vyrobené z horčíka, a tiež sa mi páči dizajnovo, že je pohodlný a v rukách sa nešmýka. Pozoruhodnou a určite silnou stránkou ďalekohľadu je celkový pocit kvality, a upriamenia pozornosti aj na detaily, ako napr. nastavovacie krúžky dioptrií s fixáciou.

Slabé stránky? Ak mám byť úprimný, a aj podľa očakávaní, v tejto triede ďalekohľadov už tých nedostatkov nie je až tak veľa. Myslím si, že niektorým ľuďom možne nebude vyhovovať šírka zorného poľa, ale nie až tak, aby išli na úkor kvality preneseného obrazu. Pretože sa pri optike so širokým zorným poľom často stane, že široký prenesený obraz stráca pri okrajoch svoju ostrosť.

Ak by som mal byť úplne kritický, tak puzdro, hoci je dobré a funkčné, z hľadiska dizajnu nie je až tak luxusné ako pri iných výrobcoch v tejto cenovej hladine.

Ideálne použitie: Ako pri väčšine 8×42 ďalekohľadov je ich využitie všestranné a ideálne pre pozorovanie vtákov. Ponúka kompromis medzi rozlíšením obrazu a zorným poľom. 42mm objektívy  sú dostatočne veľké pre vstup svetla do binokuláru, ale zároveň ďalekohľad nie je zbytočne veľký a ťažký.

Ďalekohľady VORTEX sú tiež ideálne na pozorovanie väčšiny zvierat, najmä keď si uvedomíte, že sú vhodné do zlého počasia!

Kvôli jeho dobrej minimálnej ohniskovej vzdialenosti by som tento ďalekohľad používal aj na pozorovanie blízkych predmetov ako napr. motýľov, kvetov, vážok a iného hmyzu.

Ak veľkosť a váha nie je pre Vás dôležitá, tak tieto ďalekohľady sú vhodné aj na safari alebo iný druh dobrodružstva. Tak isto je vhodný aj na športové podujatia, ale tu sa musí zvážiť ich veľkosť.

Hodnota za peniaze?

Áno! Moja definícia dobrého nákupu je kúpiť ďalekohľad, s čo najviac funkciami, s čo najviac kvalitnými komponentmi, s čo najviac kvalitným obrazom, za čo najmenej peňazí.

Možno taký Bill Gates bude mať iné očakávania od„hodnoty za peniaze“  ako mám ja. Ale čo robím ja, je vybrať si ďalekohľad z nejakej cenovej úrovni, a potom ho porovnať s inými v tejto kategórii. Týmto spôsobom si môžete vybrať „hodnotu za peniaze“ v každej cenovej kategórii.

Ďalekohľady VORTEX sú mnou zaradené do strednej cenovej hladiny a ako také, potrebujú dosiahnuť aspoň 87% z vlastností najlepšieho ďalekohľadu. Výsledky testu tohto binokuláru považujem za dobré, a teda podľa môjho názoru má tento ďalekohľad veľkú hodnotu za peniaze vo svojej triede.

Záver: Celkovo som si veľmi obľúbil ďalekohľad VORTEX  Razor 8×42 HD. Je výnimočný a dosiahnutý počet bodov pri porovnaní s tým najlepším binokulárom aký som kedy testoval, to len potvrdzuje.

Technický popis  & Vlastnosti:

  • Veľkosť: Najväčšia
  • Systém optických skiel: Roof (priamy tubus) so strešnými hranolmi
  • Priblíženie: 8x
  • Priemer objektívu: 42mm
  • Odolný voči vode: Áno
  • Odolný voči zahmlievaniu: Áno

 

  • Priemer výstupnej pupili: 5.3mm
  • Twilight Factor: 18.33
  • Dĺžka očnice: 17.5mm
  • FOV – Zaostriteľný od: 1,83m

 

  • Váha: 686g
  • Dĺžka: 15cm
  • Výška:5.1cm
  • Šírka: 13cm

 

  • Reálny zorný uhol: 7.4°
  • Zdanlivý zorný uhol: 59,2°
  • Šírka lineárneho zorného poľa na 1000m: 129m

 

  • Stabilizátor obrazu: Nie
  • Povrchová úprava optických skiel: FMC
  • Vrstva Fázovej korekcie: Áno
  • Nízkodisperzné ED sklo: Áno
  • Adaptér/montáž na statív: Áno
  • Autozaostrovanie: Nie

Celkové hodnotenie ďalekohľadu VORTEX Razor HD 8×42:

Kvalita konštrukcie 9/10 90%
jeden z najlepších
Rozmery: 9/10
Kvalita optiky: 10/10
Optické hodnoty: 8/10
Kvalita obrazu: 9/10
Doplnky a detaily: 9/10