Výživa psa – ,,nenahraditeľná súčasť“

Výživa psa – ,,nenahraditeľná súčasť“

Zaujímame sa o výživu nášho psa ? Je jeho krmivo bezpečné ? Má nutričnú hodnotu ?
Správne krmivo je pre psa dôležité ! Je to jeden z hlavných ukazovateľov jeho výkonu na poli, v lese, vo vode. To akú má pes stravu prezrádza jeho zdravotný stav a exteriér.
Dôležité sú správne tuky, minerálne látky a bielkoviny, ktoré sa zúčastňujú na biochemických a biofyzikálnych procesoch v bunkách. Správnym zložením výživy vieme ovplyvniť vstrebávanie enzýmov a hormónov v tele, ktoré sa zúčastňujú na správnom fungovaní orgánov.
Voda je nezastupiteľnou časťou pre živý organizmus ! Obsah vody v tele psa závisí od veku, využitia psa a taktiež plemena. Na obsah vody v tele má vplyv aj krmivo. Voda sa v organizme nepretržite vymieňa. Hlavným zdrojom je pitná voda (exogénna), ďalším zdrojom je voda endogénna, ktorá je uvoľňovaná v organizme živočíchov oxidáciou organických látok.
Kŕmenie surovou stravou

Na Slovensku je veľká skupina ľudí, ktorá používa na kŕmenie svojich štvornohých poľovníkov surovú stravu. Surová strava je plná minerálnych látok, vitamínov, správnych tukov, bielkovín a sacharidov. Je dôležité aby surová strava bola dostatočne kvalitná. Mäso, ktorým kŕmime svojich psov nesmie obsahovať toxické látky. Nemalo by pochádzať od zvierat, ktoré boli liečené antibiotikami. Pretože nepriaznivé látky v tele psa môžu poškodiť obličky a  pečeň. V surovej strave má dôležité zastúpenie zelenina, obilniny a strukoviny. Môžeme pridávať doplnky vitamínov a minerálov. Najvhodnejšie sú prírodné prípravky bez umelých prísad.

Ryby majú vysoký obsah kvalitných bielkovín. V rybách sú zastúpené vitamíny A, D. Ryby sa delia na biele ryby, ktoré majú obsah tuku menej ako 2% (tresky). Tučné ryby majú obsah tuku okolo 5 % (tuniak, pstruh). Ryby zabezpečujú dostatočný obsah vápnika a fosforu. Rybie mäso má veľmi dobre vyvážený obsah živín, ktoré sú pre psov ľahko stráviteľné. Je ich vhodné tepelne upraviť.
Vajcia sú zdrojom vitamínov. Podávajú sa surové. Samozrejme dbáme na ich čerstvosť ! Majú pozitívny účinok pri raste a kvalite srsti.
Mliečne výrobky sú stráviteľné a psy ich s obľubou konzumujú. Niektoré psy sa však vyznačujú  neschopnosťou tolerovať mliečny cukor. Takým psov sa mliečne výrobky nepodávajú, pretože u nich spôsobujú tráviace ťažkosti. Mlieko je zdrojom energie, tuku, bielkovín, minerálnych látok a vitamínov. Syr sa vyrába zrazením mliečnej bielkoviny, preto sa mliečny cukor a vitamín B odstraňuje v srvátke. Ale zachováva sa vitamín A, veľká časť bielkovín a tukov.

Kŕmenie granulami

Nie je vždy možné identifikovať technológiu spracovania krmív. Taktiež je zložité rozlúštiť pridávané rastlinné a živočíšne suroviny, ktoré boli použité pri výrobe. Preto si pri výbere granulovaných krmív pozorne prečítajme zloženie. Môžeme si všimnúť aké je percentuálne zastúpenie mäsa a obilnín. Zamerajte sa aj na obsah vitamínov, minerálnych látok, tukov a bielkovín v granulách.
Výživu psa musíme brať vážne. U mnohých psov sa vyskytujú problémy aj kvôli podvýžive. Spôsobuje to ochorenia tráviaceho traktu, poruchy v pohybe, ochorenia srdca. Môžu nastať nepríjemné infekcie, ktoré sú zväčša spojené s oslabením imunity. Nevhodná strava spôsobuje aj zlé emocionálne rozpoloženie u psa.