Ukončenie rybárskej sezóny

Ukončenie rybárskej sezóny

Nedávno sa nám skončil starý a začal nový rok. Pre nás rybárov to znamená aj ukončenie sezóny a príprava na ďalšiu.
Sezónu sme ukončili lovom šťúk na kanáloch a malých riekach v okrese Trebišov. Celkovo rok 2015 hodnotíme ako slabý rok. V Trebišovskom okrese si dovolím tvrdiť, že máme dve najťažšie rieky na Slovensku, Laborec a Latoricu.

Tieto rieky nám tohto roku nepriniesli nič svetoborné a naše úlovky neboli také, aké by sme si predstavovali. Rok 2015 bol najhorší odkedy rybárčime, nebudeme sa vyhovárať na opravu výpustu pri šírave a tým pádom menší prísun vody do Laborca, no malo to vplyv na úlovky a pohyb rýb. Tiež sa nám potvrdilo pravidlo, ak sa na jar rieky vylejú, tak je rok o dosť lepší na úlovky ako roky ostatné, kedy rieky ostávajú v koryte. Dúfame, že minulý rok sa už nebude opakovať. Najhoršie sme dopadli na rybačkách, ktoré boli zamerané na sumcov. Sumca sme minulého roku bohužiaľ z vody nevytiahli. Posledná ryba (kapor) na týchto riekach bola chytená 09.06.2015 ! Kapor bol chytený na ťažko, návnada bola v tomto prípade kukurica.

rybar

Ryba bola vrátená vode.
Ako sa rok blížil ku koncu, vlasce sa trhali a sumca sa nám nepodarilo vytiahnuť ani v jeseni, prešli sme na prívlač a zamerali sa na štuky.
Zmenili sme miesto a prešli sme na odvodňovacie kanály v blízkosti Trebišova. Nemali sme ani tu šťastie na chytenie väčšej šťuky a väčšinu menších sme pustili. Šťuka a sumec patria medzi naše najobľúbenejšie ryby, nie len čo sa týka lovu, ale aj v kuchyni. Tieto ryby majú dokonalé biele mäso bez akéhokoľvek zápachu po bahne. Táto vôňa môže odradiť nejedného ,,jedlíka“ ktorý prvýkrát ochutná rybu. Nič nie je horšie ako zle upečená ryba ktorá má v sebe chuť ktorá vám pripomína bahno. Šťuka je vhodná na výrobu domácej ,,tresky“ a sumec je výborný na rybacie rezne nie len k štedrovečernému stolu.

Posledná ryba minulého roku. Šťuku sme chytili na prívlač a ako nástrahu sme použili krikľavo svetlo-zelený twister. Šťuky chytáme prevažne na prívlač. Ak niekto chodí v zime na ryby tak chápe že sedieť a klepať sa pri udiciach, nie je veľmi dobré pre vaše zdravie. Preto preferujeme prívlač a nikomu pohyb počas sviatkov zle neurobí.

stuka

Ryba bola vrátená vode.
Do nového roku Vám prajeme len to najlepšie a dostatočný počet úlovkov. Nech vám vlasce neprasknú, nech sa prúty ohýbajú a nech každá chytená ryba skončí tam kde má.
Matúš Bartko